بحران چهارشنبه سوری و راهکارها

چهارشنبه سوری در ایران، بیش از اینکه یک جشن و تفریح ملّی باشد، شبی است مملو از نگرانی ها و پلیس های آماده باش و واحد های اورژانس پر از بیماران سوختگی و آمبولانس های سرگردان در شهر.

اولین چیزی که به ذهن من میرسد _ با سطح سواد و اطلاعات فعلی که در اختیار دارم _ این است که علت بروز این پدیده های خطرناک، جمع شدن بیش از حد انرژی در نوجوانان و جوانان است.

تمایل به هیجان و تجربه های هیجان انگیز، یک نیاز کاملاً طبیعی است که همگان دارند و باید هم داشته باشند. وقتی راهی برای پاسخگویی به این تمایلات و تخلیه این انرژی به صورت طبیعی، مداوم و قانونی آنطور که باید، وجود نداشته باشد، آنگاه شاهد آن هستیم که مردم در کوچکترین فرصتی که بدست می آورند، قصد دارند با تمام شدت این انرژی انباشته شده را تخلیه کنند.

اگر من شهردار و یا مسئول تصمیم گیری در این خصوص بودم…

  1. سعی میکردم توجه قشر نوجوان و جوان را به فعالیت های سالم ولی هیجان انگیز مثل « پینت بال » جلب کنم. مثلاً با تخفیفات ۷۰ درصدی.
  2. ایجاد چند فضای بخصوص در شهر که محیطشان مناسب آتش بازی و فعالیت های چهارشنبه سوری است. بصورتی که اطراف اون محل ها سرویس های اطفای حریق و اورژانس وجود داشته باشد. با این هدف که نا امنی از فضای شهر جمع شود.
  3. تلاش برای فرهنگ سازی و رواج دادن فعالیت های بخصوص و تأکید بر خانوادگی بودن مراسم شب چهارشنبه سوری.

با انجام راهکار های این چنینی، اگر آمار فجایع چهارشنبه سوری صفر نشود، قطعاً کاهش چشم گیری خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *